Про майбутнє наукової та прикладної психології у форматі прямого ефіру
6 лютого 2025 року відбулося засідання робочої групи освітньо-наукової програми «Психологія особистості: генеза, здоров’я та безпека» спеціальності 04 Психологія за участі стейкхолдерів: Тетяни Пастрик (доктор психологічних наук, директор Луцького базового фахового медичного коледжу); Олега Ставицького (доктор психологічних наук, професор кафедри суспільних дисциплін Національного університету водного господарства та природокористування (м. Рівне)); Наталії Губи (кандидат психологічних наук, доцент, завідувач кафедри практичної психології Запорізького національного університету імені Лесі Українки (м. Запоріжжя)); Юлії Паскевської (кандидат психологічних наук, доцент, експерт Міністерства юстиції України та Ради Європи, науковий дослідник Вільного університету Брюсселя (Брюссель)).
Разом із членами робочої групи підготовки ОНП (професори Жанна Вірна, Ярослав Гошовський, Ольга Лазорко, Наталія Коструба), адміністрацією та викладачами факультету (професор Людмила Малімон, доцент Тамара Дучимінська) і здобувачами (Леся Пасічник, Богдана Патута, Маріана Микитюк, Матвій Дарійчук, Ольга Шевчук) у межах робочих питань зактуалізовано цікаві перспективні лінії розвитку, які стоять перед якісним функціонуванням освітньо-наукової програми. Презентовані вибіркові освітні компоненти для навчального плану підготовки докторів філософії демонструють якісний професорсько-викладацький потенціал факультету, що відображено в експертній оцінки запрошених гостей.
Здобувачі третього освітньо-наукового рівня факультету психології, висловлюючи свою думку щодо використання навчального середовища Волинського національного університету імені Лесі Українки, зокрема бібліотеки, мережі Інтернет і внутрішньоакадемічної мережі тощо, щиро подякували за реальні можливості якісно працювати над дисертаціями, де особливо зазначена ресурсна спроможність бібліотеки ЗВО у наданні консультацій і професійного супроводу.

Вкрай важливим у роботі було обговорення Постанови Кабінету Міністрів #1338 (від 29.11.2022 року зі змінами в редакції Постанови КМ № 307 від 18.03.2024) «Деякі питання надання психологічної допомоги ветеранам війни, членам їх сімей та деяким іншим категоріям осіб» і залучення здобувачів третього освітньо-наукового рівня до її виконання. Це питання вкрай актуальне, адже багато тем наукових досліджень перетинаються з проблемами психологічної допомоги. Психологічне сьогодення відзначається ще й тим, що у січні Верховна Рада України ухвалила Закон № 12030 «Про систему охорони психічного здоров’я», що для психологів було довгоочікуваним важливим регламентаційним документом професійної (прикладної) реалізації. Зрозуміло, що для впровадження цього закону в життя буде підготовлена серія урядових і галузевих нормативних актів щодо апробації нових стандартів у системі охорони психічного здоров’я. Досвід і професійна реалізація науково-прикладних аспектів багато в чому залежить від здобувачів третього освітньо-наукового рівня, тобто нашої майбутньої наукової еліти. Тому запропонований формат залучення здобувачів – майбутніх докторів філософії з психології до її виконання на першому рівні надання психологічної допомоги вкрай важливе, а для фахівців, які мають вищу освіту за спеціальністю «Психологія» (спеціалізація за фахом «Клінічний психолог»), відкриваються можливості надання психологічної допомоги на другому і третьому рівнях (п. 22 постанови).

Це означає, що для нашої ОНП відкриваються нові перспективи професійної реалізації для нашої Перемоги, адже теоретико-емпіричні матеріали дисертацій здобувачів – цінний і реальний моніторинговий матеріал для роботи із поствоєнного психологічного відновлення та посттравматичного зростання різних верств населення.

Жанна ВІРНА
гарант освітньо-наукової програми
«Психологія особистості:
генеза, здоров’я, безпека»,
професор