«Міжнародні стандарти соціальної роботи: теорія і практика застосування»

від Moshan, 20 березня, 2025
Переглянути на сайті
До Всесвітнього дня соціальної роботи на базі навчально-наукової лабораторії соціальної роботи кафедри соціальної роботи та педагогіки вищої школи відбувся круглий стіл «Міжнародні стандарти соціальної роботи: теорія і практика застосування».
 
Учасниками заходу були викладачі кафедри соціальної роботи та педагогіки вищої школи, здобувачі освіти та представники Департаменту соціальної політики Луцької міської ради: директор Вікторія Майборода, заступник директора Аліна Козлюк, начальник організаційного відділу Інна Савчук, начальник відділу соціальних послуг Оксана Новосад, завідувач сектору соціальних послуг Юлія Величко, спеціаліст сектору опіки та піклування Ігор Петрович. Модератором дійства була доцент кафедри соціальної роботи та педагогіки вищої школи Олена Бєлкіна-Ковальчук.
 
 
Із вітальним словом до учасників круглого столу звернувся декан факультету педагогічної освіти та соціальної роботи, доцент Володимир Антонюк.
 
Під час обговорення повідомлення, представленого доцентом Вікторією Петрук, відбулася плідна дискусія щодо практики забезпечення дотримання основоположних глобальних принципів, які визначені міжнародною спільнотою соціальних працівників: дотримання прав людини і повага до людської гідності; прагнення до забезпечення соціальної справедливості та згуртованості; дотримання принципів колективної відповідальності й поваги до різноманіття тощо.
 
Учасники круглого столу висловили свої міркування стосовно етичного використання цифрових технологій і соціальних медіа, можливих переваг та небезпек при висвітленні діяльності соціальних служб і проєктних ініціатив громадських організацій, особливо коли йдеться про клієнтів, які перебувають у складних життєвих обставинах чи вразливому стані. І практики, і науковці погодилися щодо недоцільності сліпого копіювання зарубіжного досвіду, зважаючи на те, що соціальні агенції й інституції нашої держави зараз самі напрацьовують унікальні соціальні технології підтримки та супроводу громадян із числа ВПО, представників ветеранських спільнот, осіб, які отримали інвалідність унаслідок військових дій та інших категорій.
 
 
Наступним етапом круглого столу було представлення змістового блоку «Безбар’єрність. Етика взаємодії», з яким учасників ознайомила начальник організаційного відділу Департаменту соціальної політики Луцької міської ради Інна Савчук. Доповідачка наголосила на важливості використання правильної професійної лексики, яка є однією зі складових частин впровадження в практичну діяльність проголошених на початку круглого столу глобальних принципів соціальної роботи: поваги до різноманіття, прав людини та людської гідності, дотримання соціальної справедливості.
 
Для здобувачів освіти – майбутніх фахівців соціальної сфери було цікаво й корисно дізнатися, як правильно називати та звертатися до своїх майбутніх клієнтів із числа осіб із інвалідністю (людина з інвалідністю, людина з фізичними/сенсорними/психічними/інтелектуальними/ментальними порушеннями, людина з порушеннями опорно-рухового апарату, людина з порушеннями рухової функції) та представників інших вразливих категорій. Як зазначила Інна Савчук, єдиний коректний термін сьогодні – «людина (особа) з інвалідністю»: «Коли ми говоримо “інвалід”, ми ніби навішуємо на людину тавро. Але інвалідність – це тільки одна з ознак людини. Вона може бути чиєюсь дружиною, донькою, сином чи братом, із темним чи рудим волоссям, професіоналом у якійсь справі, спортсменом, із купою досягнень тощо. Тому потрібно пам’ятати, що на першому місці – завжди людина, а вже потім – її ознака, якщо це потрібно вказати».
 
 
Розглянувши й обговоривши низку суперечливих моментів та основних дилем щодо дотримання етичних принципів у практиці соціальної роботи, учасники круглого столу переконалися, що фахова соціальна робота в світі рухається за траєкторією розвиткової моделі. Тому Вікторія Майборода наголосила на потребі продовження співпраці між Університетом, державними та недержавними соціальними службами й організаціями у напрямі впровадження спільних проєктів і заходів, підготовки конкурентоспроможних та професійних фахівців із соціальної роботи.
 
Дякуємо усім учасникам за зацікавленість і співпрацю в розв’язанні нагальних проблем, за приємні слова на адресу кафедри соціальної роботи та педагогіки вищої школи, цікаві доповіді, важливі висновки та перспективи співробітництва.
 
Валерій ПЕТРОВИЧ,
доцент кафедри соціальної роботи
та педагогіки вищої школи


 

Image
педфак