Блаженніший Святослав Шевчук презентував книгу про віру та стійкість України в Університеті

від Rozhii.Olena, 5 квітня, 2025
Переглянути на сайті

4 квітня 2025 року до Волинського національного університету імені Лесі Українки завітав Блаженніший Святослав Шевчук, Глава й Отець Української греко-католицької церкви. 

Святослава Шевчука зустрів в. о. ректора Анатолій Цьось

Свій візит Блаженніший розпочав із відвідин університетського храму Святої Софії, де про його історію та значимість оповів настоятель, протоієрей Віктор Пушко, звершивши коротку молитву. 

Потому Святослав Шевчук оглянув медичний факультет ВНУ імені Лесі Українки, оскільки Блаженніший має, зокрема, і медичну освіту, тож ця справа йому не чужа. Коротку екскурсію навчальними лабораторіями забезпечив декан Андрій Поручинський.

 «Ми маємо вирізнятися, бути сучасними. З одного боку, нам треба витримати традиції медичної освіти, яка є в Україні та за кордоном, а з іншого – бути в тренді, аби конкурувати, бо це непроста ніша. Але ми маємо такі можливості й такі технології, завдячуючи, зокрема, підтримці обласної та університетської адміністрації. Ми за короткий час зробили те, що ми мали зробити», – сказав Андрій Поручинський, розповідаючи про діяльність молодого факультету та демонструючи сучасне обладнання, представлене в аудиторіях. 

Люди заповнили зал задовго до початку – презентація книги Блаженнішого Святослава «Україна стоїть! Україна бореться! Україна молиться!» засвідчила, що слово й досі має силу єднати. 

Модератором зустрічі виступив історик Сергій Годлевський. 

«Сьогодні на нашій синьоокій Волині, в нашому ковчезі науки, в нашому Університеті, який носить славне імʼя Лесі Українки, – непересічна подія. До нас завітав Глава Української греко-католицької церкви,  Блаженніший Святослав. Храми науки завжди славилися тим, що тут була присутня прогресивна думка, нове бачення. Але водночас вони славилися тим, що тут дотримувалися канону, закону. Ми з вами – вихованці християнської цивілізації. Держава наша, яка зараз переживає одні з найскладніших часів, – держава християнська. І в ці дні в нас відбувається іспит: чи залишимося ми такою християнською державою, такою високодуховною нацією, що нам для цього треба зробити і де взяти сили, щоби вистояти в цій нелегкій боротьбі», – виступив Сергій Годлевський, запросивши до вітального слова Анатолія Цьося. 

В. о. ректора ВНУ імені Лесі Українки Анатолій Цьось підкреслив, що навчальний заклад сформував справжнє академічне середовище, у центрі якого — книга та наука. Він зазначив, що філологи Університету підготували повне академічне зібрання творів Лесі Українки у 14 томах, а нещодавно презентували й перше 12-томне видання творів Олени Пчілки. Саме культ книги, доброчесності й академічності – визначальні цінності закладу.

«Ми раді вітати Вас у нашому славному Волинському національному університеті імені Лесі Українки. Ми створили тут справжнє академічне середовище. Середовище, де книга – основа нашого життя, навчання. Тому культ книги, культ доброчесності, культ академічності – основа діяльності Університету. Тому коли надійшла пропозиція презентації Вашої книги, не було жодного сумніву. Ми Вам дякуємо за приїзд, чекаємо презентації та працюємо для розвитку освіти, науки і нашої держави», – сказав Анатолій Цьось. 

Книга «Україна стоїть! Україна бореться! Україна молиться!» об’єднує щоденні звернення Отця і Глави Української греко-католицької церкви, Блаженнішого Святослава, які він адресував людям доброї волі в усьому світі впродовж першого року повномасштабної війни.

Блаженніший пригадав: потреба записати коротке відеозвернення виникла у перший же день великої війни. Ці стислі послання знайшли відгук у серцях багатьох людей, тож їх стали перетворювати на текст і перекладати шістьма мовами світу. Як каже Глава УГКЦ, для нього самого це стало несподіванкою, адже у ті дні першочерговим завданням був порятунок людей, а не написання книжки. Але це стало підставою задуматися, як укласти ці тексти під одною палітуркою. 

«Ці щоденні відеозвернення першого року війни перетворилися на такий сворідний набат, удар дзвону, який із Києва розходився на цілий світ», – сказав Святослав Шевчук. 

В одній із поїздок до Житомира у перші дні великої війни Блаженнішого Святослава зупинила літня жінка й зворушено промовила: «Нам страшно, але так добре, що Ви до нас говорите». Ці слова нагадали йому один момент із медичної практики. Тяжкопоранений чоловік, який страждав від нестерпного болю, знайшов сили боротися з ним, почувши голос дружини, яка читала йому книжку. Так само й голос Церкви, що звертається до своїх вірних у часи великого болю, стає джерелом сили й підтримки. Саме це розуміння стало визначальним для його щоденних звернень під час війни — не лише передавати зміст, а нести живе слово, яке дає надію. 

«Слово має силу», – озвучив своє переконання Святослав Шевчук. 

Приблизно на третьому місяці повномасштабної війни Блаженніший усвідомив, що має унікальну можливість звертатися до мільйонів людей у різних країнах світу й використав цю нагоду. У його щоденних відеозверненнях, записаних упродовж першого року війни, міститься виклад основ християнського віровчення: від тлумачень великих свят до роздумів про стійкість, екологію та моральні виклики війни. Ці тексти стали не лише духовним дороговказом, а й своєрідним щоденником війни. За словами Святослава Шевчука, один юрист із Парижа навіть зауважив, що це видання може слугувати доказом у міжнародному трибуналі, адже в ньому зібрано хроніку подій, зафіксовану в реальному часі.

Передмову до книги написала відома українська письменниця та публіцистка Оксана Забужко, післямову – американський історик Тімоті Снайдер

Символічним стало й оформлення видання. Блаженніший Святослав зізнався, що був здивований і зворушений тим, як дизайнери видавництва «Комора», проникнувшись змістом книги, оздобили її. Видання має червоний зріз – у традиції Церкви так оформлюють літургійні книги, призначені для богослужінь. Та ще більш промовистою стала червона стрічка-закладка, яка виглядала з-поміж сторінок. Коли він уперше взяв книгу до рук, ця стрічка здалася йому тонкою цівкою крові, яка ніби витікає з тексту як символ глибокого страждання. 

Потому презентація перейшла у формат живого діалогу. Святослав Шевчук відповідав на численні запитання зацікавленої аудиторії про віру та церкву, духовну боротьбу зі злом у ці непрості часи. 

«Після таких зустрічей ми з вами вийдемо сильнішими. Бо такі зустрічі дають можливість обмінятися духом, силою. Не тільки думкою. Нехай би Господь Бог благословив, щоби ці роздуми, ця музика, ці слова стали ще одним кроком для того, аби запанував праведний і справедливий мир на нашій Батьківщині», – підсумував Святослав Шевчук.

Завершилася зустріч зворушливим виступом легендарних сестер Тельнюк, які передали своєю музикою мистецьке осмилення тексту книги «Україна стоїть! Україна бореться! Україна молиться!».

Відділ інформаційної політики

Image
Святослав Шевчук та Сергій Годлевський