Primary tabs

Відбувся круглий стіл щодо освітніх можливостей для молоді з окупованих територій

By Yemets, 20 March, 2025
Переглянути на сайті

19 березня 2025 року у Волинській державній обласній універсальній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки відбувся круглий стіл «Презентація Спеціальної доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо доступу до освіти дітей та молоді з тимчасово окупованих територій України».

На заході була присутня проректорка з навчально-виховної роботи та комунікації Наталія Благовірна, представники органів державної влади, громадських організацій, благодійних фондів, правозахисники.

Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Юлія Спас презентувала доповідь, присвячену можливостям навчання дітей і молоді з тимчасово окупованих територій за українськими освітніми програмами. Вона наголосила, що, незважаючи на всі труднощі, багато українських дітей продовжують навчатися рідною мовою: «Попри всі загрози, українські діти на тимчасово окупованих територіях не полишають навчання. Вони самостійно або за підтримки батьків вивчають українську мову й історію, розуміючи, що освіта – це не лише знання, а й інструмент збереження зв’язку з рідною країною».

Темою заходу було «Доступ до освіти дітей та молоді з тимчасово окупованих територій України». У межах проєкту відбулася презентація щорічної Спеціальної доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також ознайомлення присутніх із пошуком механізмів подолання викликів щодо доступу до освіти дітей і молоді з тимчасово окупованих територій України на Волині та перспективами дотримання права на освіту.

«Сьогодні ми будемо обговорювати дійсно важливі питання. Україна, яка перебуває вже в повномасштабній війні більше ніж три роки, стикнулася з питанням майбутнього, здобуття освіти. Проблема дійсно важлива для тих дітей, які залишилися на тимчасово окупованих територіях. Їм тяжко здобути українську освіту, бо ворог веде боротьбу не тільки за наші території, а й за наш інтелект», – резюмував перший заступник голови Волинської обласної ради Юрій Поліщук.

На заході були і студенти. Один із них, який переїхав до Луцька після початку повномасштабного вторгнення, поділився власним досвідом адаптації та розповів про труднощі, з якими зіткнувся після переїзду. 

Проректорка Наталія Благовірна окреслила механізми підтримки студентів із тимчасово окупованих територій, які реалізовуються в Університеті: «Ми слідкуємо за тим, щоб студенти отримували передбачені державою пільги, зокрема соціальні виплати. Вони мають право на два види стипендій: академічну та соціальну, причому більшість студентів зі статусом ВПО отримує саме соціальну. Тип стипендії можна змінювати кожного семестру. Також для таких студентів передбачене пільгове поселення в гуртожитках. Вони мають першочергове право на місце та можуть користуватися 50 % знижкою на оплату проживання. Наразі у гуртожитках проживають 40 таких студентів».

Наталія Благовірна також наголосила на важливості психологічної підтримки студентів, які опинилися в нових умовах: «Одна з ключових проблем – адаптація, особливо для першокурсників. Для цього в Університеті діє спеціальна програма психологічної підтримки. Крім того, впродовж року працюють два консультаційні центри, які допомагають студентам долати труднощі. Також організовані підготовчі курси, що дають змогу компенсувати освітні втрати, зумовлені складними умовами, у яких перебували студенти з тимчасово окупованих територій».

Під час круглого столу учасники обговорили не лише результати дослідження, а й можливі механізми подолання викликів щодо доступу до освіти для дітей і молоді з тимчасово окупованих територій, зокрема на Волині. За підсумками зустрічі було окреслено низку стратегічних напрямів роботи, серед яких створення додаткових можливостей для дистанційного навчання дітей із ТОТ, розширення психологічної підтримки студентів, посилення комунікації між навчальними закладами та державними структурами для забезпечення прав молоді на освіту. Захід засвідчив, що українська освіта залишається важливим складником боротьби за ідентичність, а питання доступу до неї – не лише гуманітарний, а й національний пріоритет.

 

Відділ інформаційної політики

Image
Круглий стіл