Головна / Публікації / «Жінка з хистом Аріадни»

«Жінка з хистом Аріадни»

«Вона була одинокою жінкою

з повним хистом Аріядни» (Ольга Дучимінська) 

Сьогодні, 28 лютого, студентам та викладачам факультету філології та журналістики СНУ імені Лесі Українки випала приємна нагода поспілкуватися з галичанками, які представляють сучасну українську науку – Галиною Теслюк і Аллою Швець.

Галина Теслюк – біблістка, кандидатка наук з богослов’я, старша викладачка кафедри біблійних наук філософсько-богословського факультету Українського католицького університету, докторантка Каліфорнійського університету в Берклі та Консорціуму вищих богословських студій (США). Координаторка Центру Союзу українок Америки з жіночих студій в Українському католицькому університеті, який стартував ще 2013 року як звичайний лекторій. Нині це центр, який передбачає не лише академічну складову. Як розповіла пані Галина, сьогодні студентам пропонують курси з жіночої проблематики і можливість дослідити жіноче питання в межах тієї спеціальності, яку вони обрали собі в університеті. Також центр виходить за рамки академічної діяльності і розвиває дослідницьку складову. Один із перших проектів – усні історії сучасного військового жіноцтва (близько 40 інтерв’ю з дівчатами, жінками, які брали участь в АТО: чи то безпосередньо військові, снайперки, чи волонтерки-медики). Також центр почав публікаційну діяльність. І перша ластівка – монументальний твір про постать Наталії Кобринської.


Вчений секретар Науково-дослідного інституту Лесі Українки, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури Сергій Романов представив іншу гостю – доктора філологічних наук, заступника директора з наукової роботи Інституту Івана Франка НАН України (Львів) Аллу Швець. Пан Роман наголосив, що праця Алли Іванівни – цікава поява в нашому культурному житті: «Інтелектуальна біографія – це дуже цікавий жанр, який поки що в українській сучасній гуманітаристиці лише набирає розмаху, представлення і популярності в читацькому середовищі. Це дивовижний спосіб прочитати людину. Пані Алла зробила фундаментальну річ своєю працею: прочитала людину як книгу і дала нам можливість прочитати книгу як людину. Постать Наталі Кобринської тут представлена у різних ракурсах: у її взаєминах зі світом, із собою, родиною, колегами, чоловіками і зрештою – з історією й епохою. Такі книги не лише для нас, але й про нас».

Далі Алла Швець представила присутнім свої монографію «Жінка з хистом Аріадни: життєвий світ Наталії Кобринської в генераційному, світоглядному і творчому вимірах». Передовсім гостя подякувала «за можливість побувати в цьому епіцентрі науки, доброго настрою і надзвичайної доброзичливості – тижні Лесі Українки. І на вістрі такої настроєвості й аншлагу заходів, які проводить університет, я маю честь презентувати книгу». Пані Алла писала книгу 9 років! «Мене як дослідницю вразила доволі стереотипна та несправедлива оцінка Наталі Кобринської в українському соціопросторі. Вона виглядає на тлі інших письменників її генерації доволі маргінально та непізнавано. Це постать доволі закрита та невідома. Тому я намагалася ці прогалини ліквідовувати і заповнювати», – розповіла Алла Швець.

Опісля дослідниця повідала присутнім про саму Наталю Кобринську, знакові постаті в її духовній біографії; генераційну ідентичність письменниці; завоювання літературної та громадської трибун; літературну компетенцію Наталі Кобринської, розбудження жіночого духу через літературу; її надзвичайну жіночу харизму; Кобринську та радикальну партію; кризу нереалізованого материнства; світоглядну еволюцію Наталі Кобринської від релігійного ексцентризму до державотворчих ідеологій і повернення до релігії тощо.

Наостанок Алла Швець представила присутнім інші видання Інституту Івана Франка НАН України, а також відповіла на питання і роздала автографи усім охочим. 

Інна МОГІЛЕВСЬКА

При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело