Головна / Публікації / У Лесиному виші вшанували науковий доробок і пам’ять Михайла Кравчука

У Лесиному виші вшанували науковий доробок і пам’ять Михайла Кравчука

7 жовтня у бібліотеці Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки відбулося відкриття ХVІІІ Міжнародної наукової конференції імені академіка Михайла Кравчука (1892–1942) за участю першого заступника міністра освіти і науки України Володимира Ковтунця.

Мета конференції – поглибити і розвинути відповідно до новітніх напрацювань вчення відомого математика, узагальнити напрацьований вченим досвід у галузі математичних знань, віддати належну шану талановитому математику і патріоту України.

Відкрив науковий захід декан факультету інформаційних систем, фізики та математики Юрій Харкевич, який у вітальному слові розповів, що конференція присвячена 125-річчю від дня народження волинського генія, математика, академіка Михайла Пилиповича Кравчука. Вже вдруге СНУ імені Лесі Українки має за честь приймати учасників конференції, яка організована спільно з провідними університетами України – Національним технічним університетом України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Інститутом математики Національної академії наук України, Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, Національним педагогічним університетом імені М. П. Драгоманова, Рівненським державним гуманітарним університетом.


Як підсумував Юрій Ілліодорович: «Тепер уже ніхто не сумнівається, що Михайло Кравчук – один із засновників електронно-обчислюваних машин, методи науковця були використані у США, Японії й інших країнах при моделюванні кібернетичної техніки». Також із вітальним словом до учасників звернулися ректор СНУ імені Лесі Українки Ігор Коцан, перший заступник міністра освіти і науки України Володимир Ковтунець, завідувач кафедри математичного аналізу та теорії ймовірностей НТУ України «КПІ імені Ігоря Сікорського» Олег Клесов, декан Фізико-математичного факультету НПУ імені М. П. Драгоманова, професор Микола Працьовитий.

Ректор Ігор Коцан наголосив, що наукову спадщину Михайла Кравчука треба активно вивчати, адже це є приклад для майбутніх студентів-математиків. Виловив вдячність співорганізаторам конференції, і звичайно згадав теплим словом про Віру Опанасівну Вірченко, яка докладає чималих зусиль аби такі конференції відбувалися саме на батьківщині математика – Волині.

Перший заступник міністра освіти і науки України Володимир Ковтунець нагадав, про вклад українських учених – Михайла Остоградського, Георгія Вороного та Михайла Кравчука у розвиток світової науки. З особливою приємністю Володимир Віталійович повідомив, що традиції продовжуються, і нині ми маємо чим пишатися – українка Марина В’язовська відзначена «Премією Салема – 2016» та удостоєна премії SASTRA RamanujanPrize 2017 року. Висловлюючись про Михайла Пилиповича, він наголосив:«Спадщина Михайла Кравчука для українців, історії дуже важлива. І не тільки його наукові роботи, але і біографія. Я часто згадую досить цікавий факт із біографії Михайла Кравчука: в часи громадянської війни, рятуючись, він перебрався у село, і працюючи у школі, писав підручник! Потрібно згадати інший урок Михайла Пилиповича, пов’язаний з його науковою діяльністю. В ті часи не так багато було вчених, але високо цінувалися результати. І коли зараз нас критикують, що нищимо науку, то мушу сказати, що за ці роки склалася система, де ми оцінюємо не наукові результати, а вимірюємо результати кілограмами, тоннами списаного паперу. Ми в дисертаціях відійшли від того, щоб оцінювати реальні наукові здобутки, а рахуємо кількість фахових статей та в яких журналах вони опубліковані. Ми хвалимося кількістю кандидатів наук, докторів, але одиниці можуть себе реалізувати як науковці і в більшості випадків за кордоном. У нас вибудована система, яка не чутлива до інновацій. І з тими мінімальними коштами, які виділяються на науку й освіту, ми хочемо нічого не змінювати. Насправді потрібно все змінювати і серйозно змінювати. Є науковий результат – є диплом, нема результату – нема диплому. Це дасть дорогу хорошим науковцям, які можуть продовжувати справу таких вчених як Михайло Кравчук. А будуть результати – буде в нас усе: і ресурси, і фінанси».Продовжилося засідання науковими доповідями лауреата обласної премії імені Михайла Кравчука (2013), вчителя математики НВК № 26 м. Луцька, заслуженого вчителя України Тамари Коць, доктора технічних наук, професора, завідувач кафедри інформатики і прикладної математики Рівненського державного гуманітарного університету Андрія Бомби та доктора фізико-математичних наук, професора кафедри вищої математики, декана фізико-математичного факультету НПУ імені М. П. Драгоманова Миколи Працьовитого.

Цього ж дня для гостей організували поїздку на батьківщину М. Кравчука у с. Човниця. Решта пленарних засідань наукової конференції триватимуть з локацією у Києві. Серед доповідачів знані науковці, аспіранти і студенти математичного профілю з різних наукових установ країни та з-за кордону.

Відділ зв’язків із громадськістю

При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело