Головна / Публікації / Студенти-журналісти – учасники Міжнародного проєкту «Медіадіалог 2020: плюралізм і порозуміння»

У розвитку демократичного суспільства свобода вираження поглядів та інформації у поєднанні з незалежною системою ЗМІ має особливе значення. Сучасним масмедіа загрожує не тільки економічна та політична залежність, але й спроби маніпулювати громадською думкою за допомогою фейкових новин, пропаганди, мови ворожнечі та мови ненависті тощо, що особливо гостро спостерігається в умовах пандемії. Ці та інші актуальні питання мали можливість обговорити учасники Міжнародного мультикультурного медіапроєкту «Медіадіалог 2020: плюралізм і порозуміння»/ «Media Dialogue 2020 for pluralism and understanding», серед яких і студенти факультету філології та журналістики Університету Лесі Українки.

У рамках проєкту 31 серпня 2020 р. відбувся перший онлайн-семінар «Як COVID-19 впливає на медіасистеми України, Вірменії та Молдови». Студенти-журналісти 4 курсу – Максим Кравчук, Володимир Козир, Уляна Лебич та 3 курсу – Анастасія Киричук, Ольга Титеріна, Анастасія Кривчук, Марія Юноша, а також викладачі кафедри соціальних комунікацій факультету філології та журналістики Олена Кошелюк і Марія Рожило взяли участь в обговоренні сучасних проблем, пов’язаних із упливом пандемії на сучасний інформаційний простір.

Онлайн-зустріч відкрив доктор Вольфганг Рессманн – директор регіонального медіацентру Open Channel TV Ludwigshafen (Німеччина). Про українську ситуацію доповідала Ліна Кущ (Національна Спілка журналістів України). Цікавим та змістовним був виступ Костянтина Уздріса – веб-координатора TVR Moldova channel (Молдова). Мкртіч Тоноян (Вірменія) презентував інформацію про вплив коронакризи на ситуацію в медіа Вірменії.

Предметом активного обговорення під час другої онлайн-зустрічі 10 вересня стало питання: «Як Covid-19 впливає на медіасистеми Білорусі, Грузії і Німеччини – країни з різними політичними системами».

Перший спікер – Андрій Бастунець, член Білоруської асоціації журналістів – виступив із доповіддю про поточну ситуацію в Білорусі щодо впливу пандемії на систему ЗМІ. Журналіст зосередив увагу і на сучасній політичній ситуації в своїй країні, зокрема йшлося про численні випадки порушення прав людини в часі передвиборчого процесу, про обмеження доступу до інформації, про цензуру тощо.

Другий доповідач – Мамука Андгуладзе, менеджер програм Transparency International Georgia – оцінив наслідки коронакризи для медіасистеми Грузії. Спікер акцентував увагу на впливі російської пропаганди та дезінформації на зміни акцентів у грузинських ЗМІ.

Третім виступив Джабір Дералла, журналіст, редактор, один із засновників інтернет-ресурсу civil.org.mk, Північна Македонія. Доповідач долучився до обговорення необхідності зміцнення демократії в країнах, представники яких беруть участь в проєкті.

Онлайн-зустріч наштовхує на думку, що артикуляція проблем в інформаційному просторі, спричинених ситуацією із поширенням Сovid-19, проведення паралелей між країнами із різними політичними системами – це лише початковий етап вирішення питання «Що нам робити на локальному, національному, загальноєвропейському та міжнародному рівнях для зміцнення демократії в усіх обговорюваних країнах (Україна, Молдова, Вірменія, Грузія, Німеччина, Білорусь, Північна Македонія)».

Усі учасники зустрічі зійшлися на тому, що для покращення ситуації у медіасистемах усіх країн-учасниць необхідно розвивати незалежну громадянську журналістику, боротися з дезінформацією, активніше впроваджувати медіаосвіту та медіаграмотність.

Наступний етап участі у проєкті – робота із досвідченими медіатренерами над виготовленням медіапродуктів у тематичних групах Аудіо, Відео, Блог/Документалістика. Результати міжнародної творчої співпраці буде оприлюднено в медіапросторі країн-учасниць.

Олена Кошелюк, завідувач кафедри соціальних комунікацій,

Марія Рожило, доцент кафедри соціальних комунікацій