Головна / Публікації / Соціологи PRO кохання

Соціологи PRO кохання

Соціологи PRO кохання

Любити – це не означає дивитися один на одного,

любити — це означає разом дивитися в одному напрямку

(Антуан де Сент-Екзюпері). 

Молодість – це дивовижна пора, сповнена яскравих вражень та емоцій. Молода людина живе у бурхливому вирі подій як таких, що стосуються особистісного розвитку та знаходяться в площині навчання та кар’єрного зростання, а також і таких, що мають на меті пошук себе та своєї другої половинки.

Ось чому до Дня Святого Валентина, ми вирішили з’ясувати, яким бачать та як розуміють кохання сучасні студенти Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Чи залишається кохання романтичним почуттям, позбавленим меркантильності та пошуку недоліків?

Перш за все ми поцікавилися у наших респондентів, чи знайоме їм особисто таке почуття як «кохання»? Ствердну відповідь дала переважна більшість опитаних. А ось у любов з першого погляду вірять далеко не всі. Вочевидь однієї зустрічі, на думку студентів, недостатньо для зародження почуття.

Ще один блок запитань стосувався і того, як розуміють кохання наші респонденти. Попри актуалізацію у ЗМІ зовнішньої краси, студенти більше звертали увагу саме на духовні якості своєї половинки. Найважливішими чинниками при виборі шлюбного партнера, на думку опитаних, є взаємне кохання, спільні погляди на життя та відповідні риси характеру. Досить незначна частка опитаних демонструє меркантильні установки при виборі майбутнього супутника/супутниці життя, зазначаючи, що наявність рухомого та нерухомого майна є важливою при виборі шлюбного партнера. Узагальнюючи, слід наголосити на тому, що для дівчат обранець повинен бути гідною особистістю з певним набором якостей для спільного життя. Хлопці погоджуються із цим, та все ж, зовнішність потенційної обраниці для них відіграє важливу роль.

Приємно, що більшість під коханням розуміють не лише романтизм та прихильність, але і відповідальність за стосунки, наявність взаємоповаги, вірності, взаєморозуміння, турботу про іншого. Ось декілька цитат, які демонструють бачення кохання: « ... коли обоє можуть багато зробити один для одного, не зважаючи на перешкоди»; «це прийняття один одного з усіма недоліками, вміння поступатися, чути свою половинку, схожі погляди на життя»; «це взаємні почуття, що не можна передати словами, а доводити все вчинками, іноді, навіть, безглуздими».

Передує коханню, звичайно ж, знайомство. Переважна більшість студентів надає перевагу реальному знайомству, саме це, очевидно, допоможе розібратися із тим, подобається людина, чи – ні. Та й спілкування віч-на-віч багато чого може розповісти.

Хоча більшість надають перевагу знайомству в реальному житті, це все ж не означає, що наші опитувані не знайомляться віртуально. Найчастіше знайомства відбуваються саме в соціальних мережах, які дуже популярні серед молоді. Спеціальними мобільними додатками, на кшталт Tinder, Badoo та ін., а також сайтами знайомств респонденти не цікавляться.

Водночас багато дівчат-студенток відмітили, що для них знайомство з іншою людиною – хлопцем складає певні труднощі, вони дещо соромляться першими проявляти ініціативу та й взагалі знайомитися. У хлопців подібна ситуація, але, можливо, це пов’язано виключно із боязню отримати відмову.

Ми також дали можливість студентам поміркувати над тим, навіщо люди одружуються. Переважна більшість як дівчат, так і хлопців обрали варіант «створити сім’ю». Друге місце надали варіанту «аби не бути самотніми», особливо на цьому наголошували дівчата. Також дівчата вважають, що одруження може допомогти їм покращити матеріальне становище та відокремитися від батьків. Хлопці такої думки не дотримуються.

Більшість дівчат нейтрально ставляться до цивільних шлюбів, хоча багато таких, що ставляться як позитивно, так і негативно. А от хлопці майже усі сприймають цивільний шлюб нейтрально. Дівчата, очевидно, задумувалися над можливістю проживання у цивільному шлюбі, оскільки майже 50 % на 50 % обрали як ствердну відповідь, так і не погодилися б. Хлопці у більшості, напевно, не задумувалися над питанням цивільного шлюбу, оскільки й тут обрали нейтральну позицію.

За декілька днів до Дня Святого Валентина, або Дня усіх закоханих нам стало цікаво, чи збираються наші респонденти святкувати, чи ні. Більшість хлопців не хочуть святкувати. А ось переважна більшість дівчат вважають цей день святом і бажають посвяткувати. Щодо подарунків, то хлопці досить були стримані у відповідях, найбільше наголошували на тому, що подарунок має бути саме від коханої людини, байдуже що. А дівчата проявили фантазію, тому їхній спектр подарунків таки вражає: від «шоколадки», «квітів», «романтичної вечері» до «ювелірних виробів», «подорожі», або навіть «другої половинки»!

У цілому результати опитування показали, що наша молодь вірить у кохання, чекає на нього, має досить прагматичні погляди на майбутні стосунки, особливо у шлюбі, звертає увагу на думку інших, але має і своє бачення. У день свята всіх закоханих хочеться побажати нашим респондентам та й усім студентам знайти свою половинку, хто ще не знайшов, а хто вже її має – дорожити стосунками, адже так важливо у нашому такому складному і непередбачуваному світі мати поряд близьку, рідну людину.

Ольга КУЗЬМУК, кандидат соціологічних наук,

доцент кафедри загальної і соціальної психології та соціології факультету психології та соціології 

Валентина ЛЮБЧУК, кандидат соціологічних наук,

старший викладач кафедри загальної і соціальної психології та соціології факультету психології та соціології 

При використанні матеріалів гіперпосилання на ресурс обов'язкове