Головна / Публікації / Соціологи інформують

Соціологи інформують

В епоху профіциту, надлишку інформації, ми, соціологи, задумуємось над тим, а як саме люди сприймають ті чи інші суспільні явища і процеси, який зміст вкладають у «загальновідомі» поняття, що переживає і чим живе українське суспільство?

У газетах, мережі Internet ми читаємо, по телебаченню бачимо і чуємо: «соціологи провели дослідження», «соціологи дослідили», «як показують результати соціологічних досліджень» та ін., тому й вирішили провести опитування громадськості для того, щоб дослідити, як постає у громадській думці наука соціологія, про що вона, що досліджують соціологи, наскільки важливою для суспільства є соціологія, і чи обмежується соціологія лише проведенням соціологічних досліджень.

З метою вивчення поставлених вище питань студентами-соціологами 2-го курсу факультету психології та соціології було проведено опитування на тему «Соціологія – це наука про…». Слід сказати, що студенти спеціальності «Соціологія» з захватом сприйняли ідею проведення опитування громадської думки і блискуче її реалізували. Цікаво було спостерігати, з яким завзяттям студенти проводили опитування, і, потім, як із блиском в очах презентували його результати. І справді, саме у практичній діяльності відбувається становлення майбутніх фахівців-соціологів, саме в різного роду дослідницьких, аналітичних проектах і відбувається реалізація теоретичних знань у практичній діяльності.

Як показують результати проведеного дослідження, практично всі опитані респонденти знають про те, що «соціологія – це наука про суспільство», хоча, тут варто додати, що багато хто з опитаних ототожнює соціологію і соціологічні дослідження. Насправді – це хибна думка, оскільки соціологічні дослідження – це лише невеличка частинка соціології як науки. Соціологія – це багатогранна, багатоаспектна наука, яка вивчає усі сфери суспільного життя , а соціологічні дослідження – це свого роду «інструмент», який озброює соціологів і допомагає об’єктивно вивчати та досліджувати те, що відбувається у суспільстві.

Соціологія – надзвичайно важлива наука, яка створює фундамент для того, щоб краще розуміти суспільні явища і процеси. Адже знання та розуміння суспільних явищ, процесів є необхідними для того, щоб управляти суспільством, розробляти прогнози щодо майбутнього стану суспільства.


Реалізуючи цей дослідницький проект студенти спеціальності «Соціологія» отримали не лише відповіді на свої запитання про те, як постає соціологія в суспільній свідомості, а й захопилися ще однією ідеєю. Виявилося, що найбільше про соціологію поінформовані молодь і люди середнього та старшого віку, серед школярів спостерігається низький рівень «соціологічної обізнаності». Ось чому наші студенти розпочнуть роботу зі своїми молодшими потенційними колегами в межах проекту «Соціологія для школярів», у якому планується робота дискусійного клубу, соціологічного гуртка, а також проведення лекторіїв для школярів з метою підвищення соціологічної грамотності.

Резюмуючи, зазначимо, що подібного роду проекти є дуже цінними, оскільки студенти вчаться досліджувати те, що відбувається навколо них, мислити, аналізувати, працювати в команді, розвивати свої креативні здібності, а також здобувають навички реалізації своїх ідей у практичній діяльності. 

Ольга КУЗЬМУК,

доцент кафедри загальної і соціальної психології та соціології, кандидат соціологічних наук;

активні та ініціативні студенти 2-го курсу спеціальності «Соціологія»:

Юлія КУШНІР, Андрій МЕЛЬНИК, Олексій НАЩАНСЬКИЙ,

Роман ОКСЕНЮК, Максим РИЖКОВ, Діана СИТАРЧУК, Аліна ЛОНГІНОВА

При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело