Головна / Публікації / Професори Лесиного вишу взяли участь у розробці проєкту нової редакції Кодексу України про надра

Професори Лесиного вишу взяли участь у розробці проєкту нової редакції Кодексу України про надра

Професори кафедри аналітичної економіки та природокористування СНУ імені Лесі Українки Володимир Купчак, Олена Павлова та Костянтин Павлов взяли участь у розробці проєкту нової редакції Кодексу України про надра. Науковці подали пропозиції, що передбачають вдосконалення нормативно-правового регулювання сфери надрокористування, для зменшення адміністративного навантаження на бізнес, осучаснення та спростування доступу до геологічної інформації та кодифікації положень відповідних законодавчих актів. Проєкт передбачає такі ключові оновлення у регулюванні надрокористування:

 

 1. Кодифікацію положень низки законів і підзаконних нормативно-правових актів у єдиному документі (зокрема, ключових норм Закону України «Про нафту і газ», Гірничого закону України, Закону України «Про угоди про розподіл продукції», Закону України «Про газ (метан) вугільних родовищ», низки постанов Кабінету Міністрів України й інструкцій Державної комісії України по запасах корисних копалин).
 2. Чітке розмежування повноважень державних органів у сфері користування надрами (формування державної політики – Мінекоенерго, а реалізація – центральний орган виконавчої влади (агентство), діяльність якого спрямовуватиметься та координуватиметься Мінекоенерго (регулятор) за принципом «єдиного вікна» (one stop shop).
 3. Встановлення переліку корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення на рівні Кодексу про надра та розширення переліку корисних копалин місцевого значення.
 4. Встановлення на рівні Кодексу про надра чіткого та вичерпного переліку випадків набуття прав на користування надрами без проведення аукціону.
 5. Запровадження надання адміністративних послуг у сфері надрокористування із використанням електронної системи (електронний кабінет надрокористувача).
 6. Запровадження можливості відчуження права користування надрами третім особам.
 7. Покращення доступу до геологічної інформації (запровадження єдиного реєстру відомостей про геологічну інформацію та «data room» для забезпечення доступу інвесторів до неї для прийняття рішення щодо участі в аукціоні або конкурсі).
 8. Встановлення можливості проведення оцінки запасів за міжнародними стандартами (зокрема, SPE-PRMS, JORC, NI 43-101 тощо).
 9. Впровадження механізмів стимулювання переробки окремих корисних копалин у готову промислову продукцію на території України.
 10. Запровадження інституту резервування земельних ділянок у випадку отримання суб’єктом господарювання права користування надрами.
 11. Встановлення прозорого механізму обігу корисних копалин (зокрема, будівельного призначення).
 12. Визначення прозорої методики оцінки вартості спеціальних дозволів на користування надрами.
 13. Повноцінну імплементацію положень Директиви 2011/92/ЄС із додатками.
 14. Запровадження плати за користування ділянками надр.
 

 

Костянтин ПАВЛОВ,

професор кафедри аналітичної економіки

та природокористування


 


Володимир Купчак


Костянтин Павлов


Олена Павлова