Головна / Публікації / Нові стипендії Вічного фонду Степана та Євгенії Радіонів з Австралії студентам факультету філології та журналістики

Нові стипендії Вічного фонду Степана та Євгенії Радіонів з Австралії студентам факультету філології та журналістики

На факультеті філології та журналістики з приємністю і вдячністю отримали звістку про нові стипендії Вічного фонду Степана та Євгенії Радіонів з Мельбурна (Австралія).

Степан Радіон народився 1912 р. в с. Сильне, що в Ківерцівському районі на Волині. 1944 р. змушений був емігрувати до Австралії. Журналіст і письменник, науковець і бібліограф, літописець австралійської україністики, за наукову і літературну працю був удостоєний звання почесного доктора Аризонського університету (США), став дійсним членом інституту дослідів Волині у Вінніпезі (Канада), а 1994 р. – почесним професором Волинського державного університету імені Лесі Українки. Після смерті батька його син – Юрій Радіон – заснував благодійний фонд і щороку відсоток від заощаджень зобов’язався переказувати обдарованим студентам із Луцька.

Від 2012 р. до 2018 р. іменні стипендії Вічного Фонду Степана та Євгенії Радіонів отримали 65 найкращих студентів факультету філології та журналістики. Цю відзнаку за особливі успіхи в навчанні, науковій, громадській, мистецькій діяльності було призначено:

на 2012 р.: Андрієві Яворському, Аліні Подерні, Юрієві Горожанову, Аліні Микитюк, Максимові Яблонському; 

на 2013 р.: Анні Бідун, Надії Білевич, Юрієві Горбачу, Володимирові Грисюку, Тетяні Гроголь, Владиславі Жорняк, Олесі Калинюшко, Юлії Мозолюк, Анастасії Передрій, Тетяні Христюк;

на 2014 р.: Олександрові Хвіщуку, Юрієві Грицевичу, Ірині Полєтусі, Тетяні Карпів, Анастасії Ушинській, Анні Бідун, Наталії Базюк, Вікторії Зіньковській, Ельвірі Яцуті, Іванні Рудишин;

на 2015 р.: Юрієві Грицевичу, Анастасії Бачук, Олені Бриксі, Марії Салаган, Юлії Фінковській, Тетяні Швирид, Ірині Дружук, Юлії Левчук, Олесі Калинюшко, Ользі Олійник; 

на 2016 р.: Катерині Клепець, Ельвірі Яцуті, Ірині Дружук, Юлії Фінковській, Марії Салаган, Володимирові Потрапелюку, Юрієві Фуцу, Галині Рябовій, Альоні Слободенюк, Сніжані Годунко; 

на 2017 р.: Ірині Дружук, Юлії Фінковській, Володимирові Потрапелюку, Юрієві Фуцу, Ірині Денисюк, Ніні Радчук, Тетяні Сілюк, Юлії Нікітюк, Яні Тимощук, Тетяні Повшук; 

на 2018 р.: Тетяні Бокотюк, Валерії Ляшишиній, Юлії Москвич, Юлії Нікітюк, Вікторії Пастушук, Ніні Радчук, Оксані Янчишиній, Ірині Денисюк, Анастасії Олексюк, Володимирові Потрапелюку.

2019 р. фонд готовий винагородити десятьох найкращих студентів.  

У зв’язку з цим 18 грудня 2018 р. деканат факультету філології та журналістики оголосив конкурс на здобуття стипендій. Оголошення про конкурс було розміщено 18 грудня 2018 р. у соціальній мережі «Facebook» у спільноті факультету філології та журналістиці та на сторінці декана факультету Ю. В. Громика, а також на інформаційних стендах факультету і в рубриці «Оголошення» на сторінці факультету на університетському сайті.

В оголошенні було сформульовано вимоги до потенційних стипендіатів: гарна успішність; особливі успіхи у вивченні, дослідженні, пропагуванні української мови та літератури, мов та літератур інших слов'янських народів; перемоги на олімпіадах чи конкурсах, зокрема обласного або загальнодержавного рівнів; досвід участі в масштабних літературно-мистецьких проектах; наявність публікацій.

Для участі в конкурсі претенденти на стипендії повинні були особисто подати в деканат такі документи: 1) резюме, у якому конкретними фактами відобразити свою наукову, громадську, мистецьку діяльність та ін.; 2) копію залікової книжки за весь термін навчання; 3) копії документів, які підтверджують здобутки.

Від 18 до 21 грудня 2018 р. потенційні стипендіати мали можливість подати пакети своїх документів, зголосившись у такий спосіб до участі в конкурсі на здобуття іменних стипендій.

Документи конкурсантів 21 грудня розглядала конкурсна комісія в складі декана Юрія Громика, заступника декана з навчальної роботи Руслани Зінчук, куратора Наукового товариства аспірантів і студентів, заступника декана з наукової роботи Лілії Лавринович.


Конкурсна комісія шляхом оцінки напрацювань студентів прийняла рішення рекомендувати призначити іменні стипендії 10 студентам:

1. Мартинюк Тетяні (група Укр-51);

2. Гордійчук Ірині (група ПМ-53М);

3. Табачук Вікторії (група Укр-52ОМ); 

4. Кичан Діані (група Укр-42); 

5. Федоруку Максимові (група ПМ-43);

6. Васюхник Ірині (група ВС-36); 

7. Павлусь Ганні (група Укр-31);

8. Царенку Романові (група Укр-31);

9. Марчук Наталії (група Укр-33О);

10. Кравчуку Максимові (група ВС-26). 

Подаємо детальнішу інформацію про кожного стипендіата.

Тетяна Мартинюк навчається в магістратурі відділення україністики і здобуває фах магістра філології, фахівця з української мови, української та світової літератури; бере активну участь у науковій та громадській роботі. 2015 р. здобула III місце на VІI обласному літературному конкурсі «Неповторність» на кращі поетичні і прозові твори серед творчої молоді; посіла III місце на II (обласному) етапі VI Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка серед студентів вищих навчальних закладів. 2016–2017 навчального року здобула II місце на II та III місце на III (всеукраїнському) етапах VII Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка серед студентів вищих навчальних закладів; 2017–2018 навчального року посіла III місце на II (обласному) та III місце на III (всеукраїнському) етапах того самого конкурсу. Була організатором і учасником літературно-мистецьких заходів до дня народження Т. Шевченка: «Любов – найвища благодать», «Прийми наші пісні, Кобзарю» (у складі хору «Евфонія»). Публікувала поетичні твори в альманасі Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка «Святий Володимир». Брала участь у XII Форумі сучасного мистецтва «Молодограй» (у складі хору «Евфонія»); стала одним з організаторів заходу «Найперше – музика у слові». 2017 р. – лауреат VII обласного літературного конкурсу «Неповторність»; здобула III місце в університетському конкурсі читців поезії Ліни Костенко; брала участь у літ-арт-драм шоу за творами Ж. Б. Мольєра, у літературно-мистецькій композиції «Поезія зі смаком кави»; була учасницею ХI Міжнародної науково-практичної конференції студентів і аспірантів «Молода наука Волині: пріоритети та перспективи досліджень»; опублікувала 3 наукові статті:

1. Мартинюк Т.  Метафора в художній системі збірки Ліни Костенко «Мадонна перехресть»: тема митця і мистецтва // Scripta manent: молодіжний науковий вісник Інституту філології та журналістики : зб. наук. пр., уклад. Л. Б. Лавринович. 2017. Вип. 4. С. 65–67. 

2. Мартинюк Т. О. Образ Т. Шевченка в поетичному циклі Й. Струцюка «В степу безкраїм за уралом» // Матеріали ХI Міжнародної науково-практичної конференції аспірантів і студентів «Молода наука Волині: пріоритети та перспективи досліджень» (16−17 травня 2017 року). Луцьк : Східноєвроп. нац. ун-т ім. Лесі Українки. Луцьк, 2017. С. 943–947. 

3. Мартинюк Т. Флористичний аспект у творчості Миколи Вінграновського// Scriptamanent: молодіжний науковий вісник Інституту філології та журналістики : зб. наук. пр., уклад. Л. Б. Лавринович. 2018. Вип. 5. С. 63–67).

2018 р. – учасниця літературно-мистецьких заходів «Річка Геракліта» та «Love is Луцьк, Любов – це Łuck, Miłość – to Lutsk, Luzk – זהאהבה, Das Liebe ist לוצק». 2018 р. закінчила Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки із середнім балом диплома 81, 94, здобула кваліфікацію бакалавра філології, викладача української мови і літератури та зарубіжної літератури.


Вікторія Табачук – магістрант спеціальності «Середня освіта (Українська мова і література)», здобуває фах викладача української мови, української і зарубіжної літератури. 2016 р. була учасницею наукової конференції «Фестиваль науки в СНУ імені Лесі Українки», а 2018 р. – міжнародної науково-практичної конференції «Рівень ефективності та необхідність впливу філологічних наук на розвиток мови та літератури» (м. Львів). Брала участь у кількох мистецьких та літературних заходах на факультеті (Андріївські вечорниці; літ-арт-драм шоу за творами Дж. Р. Р. Толкіна; літературно-музичне дійство «Над берегами вічної ріки» за творами Ліни Костенко; лінгвостилістичний конкурс «Моє улюблене слово, або Факультет у свічаді слова»; літературно-музичне дійство «На крилах пісень» за творчістю Лесі Українки та Олександра Олеся; поетично-музична година «Спрага білого причастя» до дня народження поета і науковця Олександра Рисака; композиція «Мені ж, мій Боже, на землі подай любов, сердечний рай!» до дня народження Тараса Шевченка; ток-шоу «Мовний ревізор» та ін.).

Упродовж 2018 р. опублікувала три наукові статті:

1. Табачук В. В. Особливості психологізму в оповіданні М. Левицького «Злочинниця» // Scripta manent: молодіжний науковий вісник Інституту філології та журналістики : зб. наук. пр. / уклад. Л. Б. Лавринович. Луцьк : СНУ ім. Лесі Українки, 2018. Вип. 5. С. 97–99.

2. Табачук В. В. Роль епіграфа в комедії Т. Шевченка «Сон» // Scripta manent: молодіжний науковий вісник Інституту філології та журналістики : зб. наук. пр. / уклад. Л. Б. Лавринович. Луцьк : СНУ ім. Лесі Українки, 2018. Вип. 5. С. 99–100.

3. Табачук В. В. Роль епіграфа в містерії Т. Шевченка «Великий льох» // Рівень ефективності та необхідність філологічних наук на розвиток мови та літератури : матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Львів : ГО «Наукова філологічна організація «ЛОГОС», 11–12 травня 2018. С. 72–73.

Ірина Гордійчук навчається в магістратурі на спеціальності «Філологія (Мова та література (польська). Переклад)». Протягом двох років на факультеті проводила безкоштовні курси польської мови для дітей з інтернату с. Княгининок та для дітей переселенців із зони бойових дій. 2018 р. була учасницею Фестивалю науки в СНУ ім. Лесі Українки, де представила доповідь «Сатирична спрямованість твору Ю. Тувіма “Bal w operze”».  Була членом оргкомітету VІІ Міжнародної прометеїстської наукової конференції «Wzbitne postacie prometeizmu. Henryk Józefski i jego spuścizna w 125 rocznicę urodzin». Учасниця проекту молодіжного обміну «Poznajmy się! Sąsiedskie rozmowy młodych» у рамах програми «Erasmus +»; проект було реалізовано у два етапи: Краків, 16–21 жовтня, Луцьк, 24–30 листопада 2018 р. Як член Польського клубу («Klub Polski w Łucku»), багато подорожує та знайомиться з польськими письменниками, режисерами, музикантами. Брала участь у проекті «Kino bez granic», який знайомить молодих людей із Польщі та України з кіноіндустрією обох країн (2018 р. захід відбувався 18–19 червня в м. Замость (Польща)). На університетському фестивалі «ЯрФест» представляла відділення польської філології. Виконувала функцію перекладача на міжнародному Інвестиційному бізнес-форумі в м. Луцьку 21 вересня 2018 р.

Діана Кичан – студентка 4 курсу спеціальності «Філологія (Українська мова і література)». До навчання ставиться сумлінно й відповідально, має високий рівень загальногуманітарної та філологічної підготовки, виявляє здібності до наукової діяльності. 2017 р. взяла участь у ІІ Міжнародній науково-практичній конференції молодих учених, студентів та аспірантів «Актуальні проблеми розвитку природничих та гуманітарних наук». 2018 р. перемогла в конкурсі мотиваційних есе про факультет філології та журналістики та була учасницею ХІІ Міжнародної науково-практичної конференції аспірантів і студентів «Молода наука Волині: пріоритети та перспективи досліджень». Опублікувала 4 наукові статті:

1. Кичан Д. «Song – fora’ thatandathat’» Роберта Бернса в перекладах М. Лукаша та В. Мисика // Актуальні проблеми розвитку природничих та гуманітарних наук : збірник матеріалів II Міжнар. наук.­практ. конф. (15 грудня 2016 р.) / відп. ред. доц. Н. В. Коленда.  Луцьк, 2017. С. 361–362.  

2. Кичан Д. Орфографічні помилки на сторінках друкованого регіонального видання «Сарненські новини» // Scripta manent: молодіжний науковий вісник Інституту філології та журналістики : зб. наук. пр. / уклад. Л. Б. Лавринович. Луцьк : СНУ імені Лесі Українки, 2018. Вип. 5. С. 13–15.

3. Кичан Д. О., Яворський А. Ю. Типові мовні помилки в текстах газети «ВолиньPost» // Матеріали ХІІ Міжнародної науково-практичної конференції аспірантів і студентів «Молода наука Волині: пріоритети та перспективи досліджень» (15−16 травня 2018 року). Луцьк : Вежа-Друк, 2018. С. 343–346.

4. Кичан Д. О. Мовні помилки в текстах місцевих видань «Волинь» та «Вісник» // Дослідження різних напрямів розвитку філологічних наук: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Одеса,  23–24 листопада 2018 року. Одеса, 2018. Ч. 1. С. 13–15.

Максим Федорук навчається на 4 курсі відділення полоністики, здобуває фах викладача польської та англійської мов. Регулярно бере участь у різноманітних дискусіях, конференціях, проектах, де обговорюють питання відносин між Україною та Польщею. У рамах програми «Еразмус+» здобув неоціненний досвід, який дозволив пізнати ментальність іншої країни та взяти участь у дискусіях про стереотипи у свідомості українців і поляків (проект «Poznajmy się! Sąsiedzkie rozmowy młodych. Warsztat o stereotypach», Краків – Луцьк, 2017 р.; проект «Youthpass, youth exchanges», Ковель, 2017 р.). 2017 р. в Луцьку був учасником проекту «Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie» (організатор – Fundacja «Wolność i demokracja»). 2018 р. був учасником літньої школи польської мови та культури («Szkoła języka i kultury polskiej») в м. Чешині на кордоні Польщі з Чехією: присутність на цьому заході подарувала багато нових цікавих знайомств, бо учасниками були студенти з 40 країн світу. Зацікавлення культурою Польщі та Англії допомагає виборювати призові місця в конкурсах та олімпіадах серед студентів (скажімо, 2017 р. посів І місце, а 2018 р. – ІІІ місце в І турі Всеукраїнської олімпіади з англійської мови для студентів гуманітарних спеціальностей; 2017 р. зайняв ІІІ місце на Всеукраїнському конкурсі з орфографії польської мови в Прикарпатському національному університеті ім. Василя Стефаника). На факультеті постійно бере участь у мистецьких та літературних заходах. Опублікував одну наукову статтю:

Федорук М.  Мовний жарт у структурі оповідання «Слон» Славоміра Мрожека // «Українська мова на порубіжжі ХХ–ХХІ ст. Мовознавчий та лігводидактичний аспекти. Бердянськ, 2018. С. 23–25.

Ірина Васюхник студентка 3 курсу спеціальності «Журналістика» (освітньо-професійна програма «Видавнича справа та редагування)». Успішно навчається (третій рік займає найвищі позиції в рейтингу студентів відповідного курсу і спеціальності), мріє стати професійним редактором, видавцем; займається саморозвитком завдяки книгам і численним мистецьким та літературним заходам,  волонтерство на яких стало частиною її життя. У липні 2018 р. була волонтеркою на «Донбас Медіа Форумі» в Харкові (подія зібрала сотні журналістів з України та з-за кордону), у вересні 2018 р. – на XXV Книжковому форумі у Львові, у листопаді 2018 р. – на Міжнародному літературному фестивалі «Фронтера» в Луцьку. Була членом команди-переможця на факультетському інтелектуальному турнірі «Журналісти vs Видавці», успішно брала участь у І (університетському) етапі Міжнародного конкурсу знавців української мови імені П. Яцика, разом із командою волонтерського відділу на базі факультету відповідала за проведення благодійного ярмарку, брала участь у заходах до Тижня факультету філології та журналістики і Дня української писемності та мови, була учасницею журналістського семінару «Практика факт-чек в Україні – можливості і перспективи».

Опублікувала три наукові статті:

1. Васюхник І. Артбук як «видавничий феномен» // Актуальні проблеми розвитку природничих та гуманітарних наук : збірник матеріалів II Міжнар. наук.-практ. конф. (25 жовтня 2017 р.) / відп. ред. Н. В. Коленда. Луцьк, 2017. С. 395–396.

2. Васюхник І. Артбук на сучасному видавничому ринку // Scripta manent: молодіжний науковий вісник Інституту філології та журналістики : зб. наук. пр. / уклад. Л. Б. Лавринович. Луцьк : СНУ імені Лесі Українки, 2018. Вип. 5. С. 109–111.

3. Васюхник І. Дитячий артбук як приклад видавничого натхнення // Науковий інтернет-симпозіум «Мультикультурна комунікація постмодерної доби”. URL : https://docs.google.com/document/d/e/2PACX-1vQBU3gwJF77uYeqIz_spypAoZZFR...

Ганна Павлусь – студентка 3 курсу спеціальності «Філологія (Українська мова та література)», ерудована, відповідальна, сумлінна, відповідальна, цілеспрямована. Високі оцінки на заліково-екзаменаційних сесіях засвідчують високий рівень її філологічної підготовки. Брала участь у XVIII Міжнародному конкурсі знавців української мови імені П. Яцика (на обласному етапі посіла І місце) та у VIII Міжнародному мовно-літературному конкурсі студентської та учнівської молоді імені Т. Шевченка (на обласному етапі посіла ІІ місце, на всеукраїнському – ІІІ місце). 2018 р. підготувала одну наукову публікацію: «Форми родового відмінка однини іменників у “Луцькій замковій книзі 1560–1561 рр.”», яку представила на ХІІ Міжнародній науково-практичній конференції аспірантів і студентів «Молода наука Волині: пріоритети та перспективи досліджень». Брала участь в Андріївських вечорницях, у заходах до Дня української писемності та мови і дня народження Т. Шевченка, літературних читаннях творів сучасних авторів тощо.

Роман Царенко навчається на 3 курсі спеціальності «Філологія (Українська мова та література)». Зарекомендував себе здібним і сумлінним студентом; не тільки успішно складає заліки й іспити, а й поглиблює свої знання шляхом самоосвіти та наукових пошуків. Був учасником багатьох літературно-мистецьких та розважальних заходів як актор,  організатор, ведучий («Містер факультету філології та журналістики», «Містер Східноєвропейського національного університету», «Смерть Шевченка» (інсценізація поеми-симфонії), «Конотопські відьми», «Жінки у життєвій драмі Кобзаря», «Володар перснів», «Поезія з ароматом кави», «Знайомство з першокурсниками», «Love is Луцьк, Любов – це Łuck, Miłość – to Lutsk, Luzk – זהאהבה, Das Liebe ist לוצק», «ЯрФест», «Жінка, Kobieta, Woman», «Андріївські вечорниці» тощо). Серйозно вивчає свій родовід (Роман – нащадок давнього священичого роду Шумських); відновив своїх предків до 1760 р., відшукав родичів у багатьох країнах світу, зокрема в Австралії. Займається спідкубінгом (багаторазовий призер обласних змагань з цього виду спорту, неоднарозово давав інтерв’ю різним інтернет-виданням, був гостем декількох телепрограм, проводив уроки спідкубінгу для дітей). Займається народними танями, музикою, грає на декількох музичних інструментах. Цікавиться історією та культурою Польщі: почав вивчати польську мову, брав участь у польсько-українському обміні, був учасником конкурсу читців польської поезії «Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Polskiej dla mieszkańców Ukrainy», у складі делегації Товариства польської культури на Волині імені Еви Фелінської відвідав місто Білосток (Польща), де відбулося урочисте вшанування пам’яті місцевих мешканців, яких було депортовано до Сибіру.

Наталія Марчук – студентка 3 курсу спеціальності «Середня освіта (Українська мова і література)». Вивчає український фольклор, а також фольклорні мотиви у творчості сучасних письменників. 2018 р. взяла  участь у ХІV всеукраїнській науковій конференції «VIVAT ACADEMIA» в ЛНУ імені Івана Франка, де представила своє дослідження «Міфологічно-релігійний світ поліської хуторянки за повістю Володимира Лиса “Поліська мудрість Пелагеї”». Підготувала також мовознавчу студію «Семантичне наповнення інтер’єктива о в романі П. Загребельного “День для прийдешнього”». Наталія – переможниця  кількох декламаторських конкурсів, які відбулися в університеті: минулого навчального року здобула гран-прі на конкурсі читців поезії Тараса Шевченка; посіла 3 місце у конкурсі читців поезії імені Лесі Українки тощо. Як член Громадської організації «Національний альянс», займається поширенням української національної ідеї серед молоді, пропагандою здорового способу життя, організацією патріотичних таборів, вишколів ті ін. На факультеті разом зі своєю академічною групою організувала літературно-мистецьке свято «Світлиця Шевченкового “Заповіту”». 2018 р. представляла факультет філології та журналістиці на «ЯрФесті». Брала участь у літературних вечорах, у святкуванні 25-річчя  кафедри історії та культури української мови, у «Просто посиденьках», Андріївських вечорницях тощо. Цього року пройшла кастинг і зараз бере участь у практикумі радіоведучих на радіостанції «Українське радіо-UA: Суспільне». 

Максим Кравчук навчається на 2 курсі спеціальності «Журналістика» (освітня програма «Видавнича справа та редагування»). Успішно навчається, займається науковою, громадською та мистецькою діяльністю. Наукові дослідження зреалізував в одній публікації: «Комікси як стратегічний напрям діяльності українських видавництв»; матеріали дослідження презентував на V науковому інтернет-симпозіумі «Мультикультурна комунікація постмодерної доби: обличчя і маски». Готує нові наукові статті, які стосуються видань для людей з особливими потребами. Брав участь у заходах культурно-мистецького характеру, які відбувалися на факультеті філології та журналістики («Містер факультету філології та журналістики», «М чи Ж на ФФтаЖ», «Знайомство з першокурсниками» тощо); був ведучим на університетському інавгураційному відкритті 2018–2019 навчального року. Активно займається громадською діяльністю. 2017 р. був волонтером на Міжнародному поетичному фестивалі «Meridian Lutsk», 2018 р. допомагав із координацією літературно-гутіркової сцени, супроводом авторів та роботою зі ЗМІ на всеукраїнському фестивалі «Бандерштат», а також був волонтером Міжнародного літературного фестивалю «Фронтера». З квітня 2018 р. Максим – актор трупи народного аматорського театру «Гармидер»; у складі колективу брав участь в організації V Міжнародного театрального фестивалю «Мандрівний вішак», фестивалю середньовічного духу «Князівський бенкет», у постановках вистави «Весілля Мари», променаду-перформансу «Двадцять років», документальної вистави «Заручини» під час мітингу на підтримку Олега Сенцова тощо.

Стипендіати висловлюють щиру вдячність панові Юрієві Радіону, розпорядникові Вічного фонду Степана та Євгенії Радіонів, за відзначення їхніх напрацювань. 

Юрій ГРОМИК, Андрій ЯВОРСЬКИЙ,

факультет філології та журналістики 

Світлини Марії ДОМАНСЬКОЇ

При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело