Головна / Публікації / Доцент Олена Кузьмич пройшла наукове стажування у Лодзькому університеті технологій

Доцент Олена Кузьмич пройшла наукове стажування у Лодзькому університеті технологій

Упродовж вересня 2018 р. – лютого 2019-го доцент кафедри міжнародних комунікацій та політичного аналізу (за сумісництвом) Олена Кузьмич проходила наукове стажування у Лодзькому університеті технологій, яке реалізовувалось у рамках стипендіальної програми Вишеградського фонду в співпраці з дослідниками Департаменту автоматики, біомеханіки та мехатроніки під керівництвом професора Яна Аврейцевіча.

Під час стажування відвідано науково-дослідні лабораторії у вимірювальному корпусі та лабораторії автоматики та біомеханіки та науково-дослідними установками. Олена Кузьмич обмінялася досвідом із колегами й обговорила методи здійснення контролю знань студентів. Велику увагу приділено організації основних напрямів науково-дослідної діяльності, можливості співпраці в майбутніх розробках, залучення викладачів і студентів СНУ імені Лесі Українки та ЛНТУ до міжнародного співробітництва.

Разом із працівниками Департаменту автоматики, біомеханіки та мехатроніки виконано дослідницький грантовий проект «Методи функцій Ляпунова для розробки управління й аналізу стійкості мускульно-скелетних динамічних систем. Застосування до проблем біомеханіки». Мета дослідження – вивчити складні робототехнічні та біотехнічні системи управління. Це достатньо актуальна тема, оскільки наявний значний попит на дані про особливості та силову здатність людського тіла у багатьох областях, зокрема біомеханіці, комп’ютерній графіці та віртуальній реальності. Враховуючи, що моделювання та проектування екзоскелетів і систем підтримки та реабілітації для людей, які мають проблеми з ЦНС, досить складне для інженерів, головна мета – розробка адекватних моделей систем біологічного контролю.

Головною метою проекту Олени Кузьмич було продемонструвати різні аналітичні методи, засновані на функції Ляпунова, для того, щоб застосувати їх до динамічних систем опорно-рухового апарату та біомеханічних проблем. Ці методи відіграють ключову роль і в аналізі стабільності, й у синтезі керування для складних динамічних систем.

Необхідні біомеханічні експериментальні випробування були проведені разом із працівниками лабораторії на сучасному експериментальному стенді за допомогою програмного забезпечення OptiTrack – софт для відстеження руху в лабораторії.

Результати взаємних досліджень дають змогу імітувати продуктивність систем при різних умовах щодо максимальної ефективності, уникаючи реальних експериментів на тест-стенді. Підготовлений на основі моделювання контроль випробовується на програмному забезпеченні моделювання і може прогнозувати сценарій виконання контролю. Науковцями розроблено інтелектуальний закон управління за допомогою математичних методів, що буде використано для викладання магістрам спеціальностей «Консолідована інформація» та «Міжнародна інформація та суспільні комунікації», де активно застосовують математичні методи моделювання. Стратегія управління інтегрована в модель Matlab / Simulink. Розробка надійного управління для системи управління працює в різних робочих умовах і забезпечує віртуальний симулятор управління системою.


Наукове стажування в рамках проекту мало на меті також установити співпрацю між дослідниками з України та країн Європи. Тому один із результатів – установлення тісного наукового співробітництва та забезпечення подальших спільних досліджень у сфері мехатроніки. Департаментом автоматики, біомеханіки та мехатроніки Лодзького університету технологій під керівництвом професора Яна Аврейцевіча встановлено домовленість про підготовку спільних наукових проектів і подачу заявки для участі у програмі Erasmus.

Результати стажування успішні. І стажерка, і команда лабораторії отримали результати від проекту: досвід і навички для розробки нових наукових знань. Зокрема, було застосовано теоретичні знання Олени Кузьмич в математичному моделюванні, теорії стійкості та керування на основі моделей, щоб адаптувати теоретичні методи управління на основі функцій Ляпунова до мехатронних систем, які досліджують колеги в Польщі. 

Кафедра міжнародних комунікацій та політичного аналізу

При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело