Головна / Публікації / Cоціологи інформують: найбільш значимі події 2017 року очима волинян

Cоціологи інформують: найбільш значимі події 2017 року очима волинян

Минає 2017 рік, він був складним для України, але водночас насичений різноманітними цікавими подіями. Для того, щоб вивчити, що запам’яталося найбільше, які події виявилися найбільш значимими, можливо і доленосними, викладачами і студентами факультету психології та соціології, спеціальності «Соціологія» провели опитування методом нарративного інтерв’ю на тему: «Найбільш значимі події 2017 року». Всього було опитано 100 респондентів, представників різних статево-вікових груп, різнилися респонденти також за родом занять і освітою.

Як свідчить аналіз результатів опитування, в основному, респонденти незалежно від віку, статі, роду занять, акцентують на подіях особистого життя і життя найближчого оточення. Досить небагато опитаних наголошують на значимості подій українського (державного) або ж світового масштабу.

Незважаючи на те, що 2017 рік став знаменним для України на такі події як Євробачення, запровадження безвізового режиму України з ЄС та інші яскраві події, опитані, в переважній більшості, найбільш значимими вважають «зміну свого сімейного стану», «поповнення в родині», «відкриття власної справи», «перехід на іншу роботу», «зміну соціального статусу дитини – з вихованця дитячого садка на школяра, з учня школи – на студента університету» та ін. Крім того, досить багато опитаних респондентів також звертають увагу і на «підйом громадської активності» та «зростання ролі громадянського суспільства в Україні».

Для деяких респондентів вибір найзначиміших подій 2017 року був, вочевидь, досить несподіваним завданням та змусив задуматися. Як відзначив один із респондентів Ю., чол., 34 р., працює на заводі: «…нічого особливого, все одноманітне та нецікаве…».

Є певні відмінності в інтерпретації результатів опитування у віковому розрізі (респонденти різних вікових груп дещо по-різному визначають найбільш значимі події 2017 року).

Так, для представників молодшої вікової групи (18-25 р.) 2017 рік запам’ятався, по-перше, отриманням нового досвіду, у спілкуванні та новими знайомствами, наприклад, «зустрілася зі своїм кумиром – Бабкіним С. – це та людина, що надихає мене своїми піснями і творчістю» (М., 20 р., студентка); «інтерв’ю з Тополею Т …. для мене це було щось нове, адже спробувала себе у журналістиці» (М., 18 р., студентка). Наступне, що відзначили у цій віковій групі – це новий вид, напрям діяльності, відмінний від основного роду занять. Наприклад, «зайнялася йогою», «почала займатися манікюром і зрозуміла, що це та справа, яка приносить гроші та задоволення» (М., 20 р., студентка); «брала участь у творчих конкурсах – як спроба проявити себе у малюванні» (М., 18 р., студентка).

Для респондентів умовно виділеної середньої за віком групи (30-42 р.) значимими виявилися матеріальні цінності – «купив собі перший смартфон», «зробив шумоізоляцію та декоративне освітлення в машині» ( М., чол., 39 р., водій таксі) або отримання позитивних емоцій від знайомств із новими людьми – «познайомився із гарною, розумною дівчиною, з якою легко та приємно спілкуватися» (С., чол., 42 р., психолог). Серед значимих подій у цій віковій категорії також відзначили події, що стосуються дозвілля та подорожей – «познайомилася із Чорногорією, провела літо в Туреччині» та отримання нового статусу – «вперше стала хрещеною мамою, моя подруга народила дитину» (І., жін., 34 р., викладач).

Думки старшої вікової групи різнилися тим, що вказувалися швидше події-плани. Наприклад, «зберігати та підтримувати здоров’я», «завершити будівництво дачі, щоб відпочивати на вихідних та улітку» (В., чол., 62 р., працюючий пенсіонер). Серед важливих подій називалися також «продаж садиби у селі, оскільки тривалий період це не вдавалося зробити», «поїздка на малу батьківщину, відвідування рідних місць», «хороший урожай городини».

Варто звернути увагу і на те, що практично жоден з опитаних респондентів до переліку найбільш значимих подій 2017 року не відніс події, які можна визначити як важкі для людини або ж держави. Очевидно, така позиція обумовлена суб’єктивним прагненням індивіда «залишити все недобре в минулому році» та оптимістично налаштованими, сповненими надій та сподівань на краще життя переступити поріг Нового року.

Ольга КУЗЬМУК,

доцент кафедри загальної і соціальної психології

та соціології, кандидат соціологічних наук

Валентина ЛЮБЧУК,

старший викладач кафедри загальної і соціальної психології

та соціології, кандидат соціологічних наук

При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело