Головна / Публікації / Брати Капранови: «Перемога Майдану була здобута на місцях, а в Києві – підписана кров’ю!»

Брати Капранови: «Перемога Майдану була здобута на місцях, а в Києві – підписана кров’ю!»

Із презентацією книги «Майдан: таємні файли» до Східноєвропейського національного університету завітали брати Капранови. Нині письменники здійснюють містами України презентаційний тур свого першого масштабного журналістського розслідування подій на Майдані.

Звертаючись до присутніх автори зазначили, що презентована книга, яка з’явилася на світ у вересні цього року – це симбіоз журналістики та соціології. Із книги читачі довідаються, хто і як готував Майдан, хто ним керував, про гроші та зброю на Майдані, провокаторів Банкової, те, як Європа штовхала нас до кровопролиття, ВІЛ-СНІД та вогнепальні рани, про тактику і стратегію мирного спротиву та силового протистояння, про Автомайдан як унікальне явище революції тощо.

«Хто може сказати правду про Майдан? Ті, хто там був, але нічого не здобув, ні грошей, ні посад, ні безсмертної слави» – констатують письменники. Тому, при написанні книги, автори спиралися на свідчення людей, які безпосередньо були на Майдані, стояли на сцені і за лаштунками, були в самообороні, займалися медициною, брали участь у переговорах з силами Януковича, з представниками Євросоюзу, свідчення кримських татар та мешканців інших міст і регіонів.

«Для свого дослідження ми вирішили брати свідків, які не люблять одне одного. Наприклад, Руслан Кошулинський і Олег Рибачук... Таким чином підстраховувалися від однакового погляду на події. А ще вирішили починати розмову з неприємних для свідка запитань, скажімо, до Олега Тягнибока: «Чому ви потискали руку Януковичу?», Дмитрові Ярошу поставили запитання про те, чому “Правий сектор” займався рекетом, охороняв казино? Повірте, коли ставиш такі незручні для співрозмовника запитання, то бесіда йде в іншому ключі й досягається потрібний для вас рівень щирості. Вся інформація, здобута після свідчень наших респондентів, піддавалася перевірці за інформаційними повідомленнями в ЗМІ того часу». 

Як стверджують брати Капранови, в розстрілі майданівців у лютому 2014 р. велика провина представників ЄС й Америки. «Вони могли втрутитися значно раніше. Могли накласти санкції, зупинити Януковича, замість цього представники ЄС сиділи склавши руки й торгувалися: оце п’ятьох убили – ну, п’ять осіб це мало. Вже розстріляно двадцятьох? І це не багато. Ось така була розмова, це нам говорили люди, які вели з ними переговори», – продовжили гості.

За словами одного з авторів «Майдан: таємні файли» – не києвоцентрична історія Революції Гідності. Брати Капранови виділили кілька ключових міст, у яких Майдани були вирішальними для долі революції – це Харків, Донецьк, Одеса, Крим і Херсон. Ніхто не чув про херсонський майдан, але у цьому місті ні на хвилину не були спущені українські стяги над ОДА. «Херсон став кісткою поперек горла загарбників – плацдармом, із якого розгорнулася потужна лінія оборони, що не дала російським військам перейти адміністративний кордон Криму», – йдеться у файлі № 18.

Розпитавши всіх свідків тих подій брати зрозуміли, що все вирішувалося не в Києві, а на місцях, в обласних центрах при взятті облдержадміністрацій: «Перемога Майдану була здобута на місцях, а в Києві – підписана кров’ю!», – констатували письменники.

Капранови звернули увагу на останній – головний, – файл книги під назвою «Мій Майдан». У ньому ви зможете залишити свої спогади про Майдан та Революцію Гідності для своїх нащадків.

Брати Капранови повідомили, що 22 листопада 2017 року запускається хештег «Мій Майдан» у мережі Facebook. Це буде перший в історії колективний літопис, де кожен може поділитися своїми думками, свідченнями та спогадами про події на Майдані. «Будемо вітати усі спогади, – зазначили брати. – Якби такі свідчення свого часу залишили про УПА, УНР, ЗУНР, ми з вами жили б у зовсім новій державі», – завершили гості.

Традиційно зустріч із авторами завершилася автограф-сесією та можливістю придбати книгу з дарчим написом письменників.

Відділ зв’язків із громадськістю

Фото Володимира ЛУК’ЯНЧУКА


При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело