Головна / Публікації / Академічна молодь про ідеального депутата

Академічна молодь про ідеального депутата

В українському політичному дискурсі наявно багато значущих для кожного громадянина нашої держави тем. Одна із них – «Ідеальний депутат Верховної Ради України: який він/вона». 28 травня ця тема стала предметом обговорення з академічною молоддю з ініціативи доцентів кафедри загальної і соціальної психології та соціології Ольги Кузьмук, Тетяни Лішук-Торчинської та старшого викладача Валентини Любчук. До заходу долучилися студенти спеціальностей «Видавнича справа та редагування», «Журналістика» (факультет філології та журналістики), «Соціологія» (факультет психології та соціології СНУ імені Лесі Українки) та «Початкова освіта» (Луцький педагогічний коледж).

Обговорення проводилося згідно з методикою «The World Cafe» («Світове кафе»), суть якої полягає у почерговому висловленні думок щодо визначених підтем учасниками в команді за окремими столами під керівництвом «господаря/господині столу» – того/тієї, хто спрямовує групову дискусію та презентує наприкінці усім результати. Вибір цього формату зумовлений низкою переваг: можливість виразити й обґрунтувати власну позицію у невимушеній дружній атмосфері; розвиток критичного та творчого мислення, здатності до активного слухання; вдосконалення форми фахового спілкування (монолог, діалог і полілог); вироблення колективного рішення у процесі інтенсивної комунікативної взаємодії. Організатори реалізували той варіант методики «Світове кафе», за якого команди-учасниці на час обговорення кожної з підтем залишаються стабільними за своїм складом.
Студентам було запропоновано три центральні підтеми: бажані особистісні якості кандидата в депутати Верховної Ради України; якою має бути його політична позиція та команда; очікування виборців і першочергові завдання новообраного народного депутата.
Студенти жваво та зацікавлено обговорювала питання, а «господарі/господині столу» (Неля Жиговець, Дмитро Петручик і Настя Подзізей) впоралися зі своїм завданням – сприяли генерації ідей і якісно презентували результати дискусії.
З притаманним молоді максималізмом учасники заходу наголошували на тому, що потенційний кандидат у депутати повинен уболівати за правду, бути чесним, відкритим, справедливим, співчутливим, відповідальним, товариським, дипломатичним, не бути популістом і консерватором у своїх поглядах; зосереджуватися на законотворчій діяльності; бути готовим до змін, але головне – патріотом. Як наголосили студенти, «у серці такої людини мають бути високі почуття до рідної країни». Й одна з основних рис ідеального депутата Верховної Ради України – «він повинен бути проєвропейським політиком, на першому місці для якого – народ».
Студенти наголосили на неухильності дотримання законодавства, що знайшло вияв у таких характеристиках, як-от: не бути корупціонером, не бути судимим, не використовувати власну посаду для незаконного особистого збагачення тощо. Розмежування приватного та соціального у вимогах до майбутнього депутата знайшло вияв в осуді «надмірної релігійності». Приналежність до конфесій і церков, на думку студентів, не повинна бути демонстративною.
Відрадно, що молодь закцентувала на всебічній освіченості майбутнього депутата, обізнаності з творчістю письменників й інших митців. Він повинен бути «аристократом духу». Чимало з-поміж названих студентами небажаних якостей належали саме до низького рівня поведінкової та мовленнєвої культури, зокрема вульгарність і хамство.
Молодь хотіла б бачити майбутнього депутата сучасним і трендовим. Між презентацією на телебаченні та присутністю в Інтернеті вона надає перевагу останньому, що відповідає очікуванням відкритості, доступності, впізнаваності. У сув’язі з останньою рисою перебуває вимога до майбутнього народного депутата бути дієвим, брати участь у громадському житті настільки активно, щоби його вчинки стали відомими загалу.
Під час визначення політичної позиції кандидата в депутати у студентів виникали деякі труднощі. Знову йшлося про такі риси, як дипломатичність, професійність, відкритість, готовність до діалогу з іншими політичними партіями і про заборону «ділити народ». Були підтримані проєвропейська спрямованість і світоглядна позиція лібертаріанства. Під час обговорення порушені, проте не отримали спільного розв’язання питання можливих законодавчих ініціатив щодо продажу сільськогосподарських земель, легалізації зброї, продажу неприбуткових державних підприємств за голландською моделлю аукціону, вільний обіг іноземної валюти тощо. Одна з вимог студентського електорату – чіткість представленої кандидатом у народні депутати передвиборної програми. Щодо команди, то, на думку учасників обговорення, це повинні бути люди з юридичною, соціальною та політичною освітою, хороші менеджери, згуртовані спільною ідеєю і готові забезпечити її реалізацію.
У своїх очікуваннях щодо складу Верховної Ради України студенти наголосили на тому, що «було би добре, якби український парламент на 1/3 складався з жінок». У переліку першочергових завдань, які мають стояти перед новообраними депутатами, – «виконання передвиборчих обіцянок; зняття депутатської недоторканності; викорінювання хабарництва та корупції; збільшення соціальних виплат – стипендій, пенсій, бійцям АТО та незахищеним верствам населення; страхова медицина; закінчення війни на Сході; модернізація армії; збільшення робочих місць і повернення заробітчан; зменшення податків для малого та середнього бізнесу.
Насамкінець додамо, що тема обговорення зацікавила студентів. Вони старанно працювали в командах: охоче ділилися думками, обстоювали свої ідеї та дослухалися до аргументів інших, прагнули виробити цілісний погляд на порушені проблеми. Молодь позитивно відгукнулася про «Світове кафе» як методику групового обговорення суспільно значущих питань. Гарним результатом стало знайомство, робота в команді й обмін контактами студентів різних спеціальностей і різних закладів вищої освіти та висловлена готовність брати участь у таких заходах у майбутньому.
Цінні міркування, висловлені щодо ідеального депутата Верховної Ради України, дають підстави сподіватися, що на майбутніх виборах молодь зробить правильний вибір. Висока активність учасників під час обговорення, виявлений інтерес і напружена увага під час презентацій результатів вкотре доводить, що студенти прагнуть бути активним рушієм державотворчих процесів, воліють змін та уболівають за долю своєї країни.

Тетяна ЛІЩУК-ТОРЧИНСЬКА,
кандидат філософських наук,
доцент кафедри загальної і соціальної психології та соціології
Ольга Кузьмук,
кандидат соціологічних наук,
доцент кафедри загальної і соціальної психології та соціології

 При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело