Головна / Публікації / Вахтанг Кіпіані презентував дві книги про долі українців

Вахтанг Кіпіані презентував дві книги про долі українців

5 квітня у СНУ імені Лесі Українки завітав відомий український журналіст, публіцист, історик Вахтанг Кіпіані з двома книгами про історію України, долі українських людей.

Перша – «ОУН і УПА. Зродились ми великої години», назву якій дав гімн Організації українських націоналістів Української повстанської армії. Як повідомив гість, над виданням працювали впливові науковці, журналісти, громадські діячі та дисиденти. Мовою фактів, свідчень, спогадів, побутових подробиць і навіть філософських міркувань автори намагалися відповісти на гострі питання, відшуковували правду про відчайдушних борців за українську державність.

Гортаючи сторінки видання, читач знайде інформацію про відомих суспільно-політичних діячів Степана Бандеру, Євгена Коновальця, про побут повстанців і труднощі, з якими їм доводилося стикатися, ознайомиться з документами того часу та багато іншого.

Також гість представив ще одну книгу «Українська Канадіана», присвячену 125-річчю від початку аграрної еміграції українців до Канади, довготривалу історію української діаспори в цій країні. Співредакторкою видання стала письменниця Марина Гримич, яка певний час мешкала в Канаді зі своїм чоловіком Ігорем Осташом – Надзвичайним і Повноважним послом України в Канаді (2006–2011) й добре знає про тамтешню діаспору.

Якось у своєму інтерв’ю письменниця розповіла, що канадська діаспора різна, залежно від регіону й віку. Їй дуже сподобалася західноканадська діаспора, представники якої виїхали з України ще в кінці XIX ст. Це найстарша еміграція. Вони створили в Західній Канаді маленьку Україну. Церкви, хати, ландшафт, цвинтарі – усе наче в Україні. Звичайно, процеси асиміляції торкнулися й їх, однак молоде покоління – п’ята-шоста генерація, народжених у Канаді, й досі виявляє інтерес до української культурної спадщини, історії.

Канада – єдина країна заокеанського світу, де українці не стали бідними родичами на чужині, а є повноправними «акціонерами держави», де їх шанують. Наші співвітчизники впливають на політичне, економічне життя Канади й донині. Також там діє об’єднана і дуже сильна громада, яка активно допомагає Україні.

Історія української діаспори в Канаді, а це – третя діаспора за кількістю українців у світі, набагато складніша й цікавіша, ніж прийнято вважати. «Ми уявляємо українців Канади доволі спрощено. Коли я почав займатись історією найперших українських емігрантів у Канаді, стикнувся з тим, що навіть історики в Україні, які вивчають цю тему, не розуміють до кінця, через які складнощі й виклики пройшли ті перші українські поселенці», – розповідає Вахтанг Кіпіані.

У процесі мандрів Канадою журналіст зрозумів, що є величезний пласт історії, який нам не відомий. У книзі зібрані не наукові статті, а описи відчуттів людей, що вирішили покинути Україну і поїхати на Захід. Емігранти не самі про себе розповідають, це роблять ті люди, які до них їздили за духовною підтримкою.

Ось один із маловідомих фактів – якісний сорт пшениці до Канади ще позаминулого століття завіз фермер з України, і саме це зерно потім купував у канадців Радянський Союз. Доклались українці й до розвитку канадської національної ідеї, яка побудована на мультикультурності, ініціатором якої є Павло Юзик – канадський сенатор українського походження, професор та автор книг, відомий діяч у канадській політиці та українсько-канадській громаді.

Загалом, можна сподіватися, що видання «ОУН і УПА. Зродилися ми великої години…» та «Українська Канадіана» зацікавлять не лише викладачів історії та студентів, але й усіх, хто цікавиться історією нашої країни та її минувшиною.

Традиційно зустріч завершилася у форматі запитання – відповідь, опісля присутні могли придбати презентовані книги.

Валентина КОРНІЙЧУК

При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело

Дата: Травень 27, 2018Час: 04:35:28Онлайн: 0